Hnízdění v roce 2023
- v letošním roce monitoruji čtyři páry
- tři páry jsou v Moravském krasu
- jeden pár je v okrese Brno-venkov
- v únoru byla zrealizována úprava hnízda na Býčí skále, které bylo nejen rozměrově nevyhovující, úpravu provedl Tomáš Pospíšil, který má s touto činností bohaté zkušenosti z CHKO Jeseníky
- k dalšímu nálezu uhynulého sokola došlo 23.2. při slanění strážců přírody do hnízda třetího páru, kadáver patří nekroužkované adultní samici se zraněním na krku, vice ukáže vyšetření
- na Býčí skále samice přijala upravené hnízdo a započala s hnízděním
- 16.3. nad Býčí skálou přelétl orel královský a následně orel mořský
- 17.4. samice na Býčí skále ukončila hnízdění opuštěním snůšky. Důvod není znám, v úvahu připadá predace, rušení, konkurence v rámci druhu, porucha chování. Opuštění hnízda předcházela ztráta dvou vajec (nalezena pod hnízdem, rozbitá s prakticky vyvinutými mláďaty, další dvě vejce zůstala v hnízdě)
-samice s maďarským kroužkem hnízdící v NPR Vývěry Punkvy (od roku 2016) má letos na hnízdě čtyři mláďata. Je jí deset let.
- třetí pár má na hnízdě tři mláďata, jde o jiný pár než v minulém roce.
-11.5. nepozoruji na hnízdě třetího páru ani jedno mládě.
-17.5. je prázdné i hnízdo maďarské samice. Při kontrole hnízda výra velkého nacházím nohu a peří ze sokola (tkáň je ještě vláčná, jde o úlovek z téhož dne).
-v letošním roce nebylo vyvedeno ani jedno mládě.
-samec z třetího páru má slovenský odečítací oranžový kroužek s kódem E3. Jde o první prokázané hnízdění slovenského sokola na našem území. Základ české populace je tvořen ptáky z Německa a Polska. V Moravském krasu jde již o druhý případ hnízdění sokola, jehož původ je z území jihovýchodně od ČR.
-na hnízdišti maďarské samice s kroužkem 8B se opakovaně s místním samcem vyskytuje samice bez kroužků. Zda maďarská samice neustála konflikt s výrem při predaci mláďat ukáže hnízdění v příštím roce.
































